Aktuálně

Setkání 7., 14. a 21. dubna nebudou. Další setkání až 28. dubna.

ZVEME VÁS NA PROMÍTÁNÍ

31.3.2019 ve 20:30h v kině Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1)

- promítání filmu VLAK SVOBODY / Zug in die Freiheit, Dokumentární, Německo 2014, 89 min, německy s českými titulky


Multikulturní centrum Praha a Čeští kvakeři Vás zvou na promítání dokumentu, který je složen z exkluzivních archivních záběrů, výpovědí přímých účastníků dobrodružných útěků za železnou oponu a dokumentárních rekonstrukcí. Svůj pohled na věc prezentují diplomaté, politici i představitelé východoněmeckých represivních složek.

Film se promítá v rámci projektu "Zachránci 1938/1939 - Nicholas Winton nebyl sám". Jeho cílem je připomenout uprchlíky před nacismem a dobrovolníky, kteří jim pomáhali. Před nacismem prchali Češi, Židé i demokraticky smýšlející Němci. Většina odjížděla vlakem přes Polsko. I to byly vlaky svobody.

Anotace k filmu - 30. září 1989, Praha. Západoněmecké velvyslanectví se ocitlo ve středu světového politického dění. Uprchlíci z NDR je doslova zasypali: během několika týdnů vytvořili ze zahrady Lobkovického paláce utečenecký tábor. Žilo jich zde tisíce - ve stanech nebo na schodech domu - a čekali, až se politici dohodnou. Snili o lepším životě na západě, o setkání se svými příbuznými a hlavně o svobodě, za kterou je nakonec dopravily vlaky, jedoucí přes pro ně v tu chvíli nepřátelské východoněmecké území.
U plotu velvyslanectví v Praze se odehrávala nezapomenutelná lidská dramata, naštěstí s dobrým koncem. Vlaky svobody nakonec dovezly uprchlíky do vysněné Spolkové republiky Německo, a o pár dnů později byla hranice oddělující východ a západ otevřena.Před dokumentem se bude promítat jeden z klipů projektu "Zachránci".

Vstup zdarma.

-------------------------------------------------------------------------------------------


V neděli 3. března 2019 ve 13 hodin na Kateřinské 21 představí Mgr. Zuzana Schreiberová z Multikulturního centra Praha projekt Nicholas Winton nebyl sám: Zachránci 1938/1939 a uvede krátké nové filmy, které vznikly v rámci projektu a které budou součástí interaktivní mapy Praha sdílená a rozdělená: https://praha.mkc.cz Tento projekt z nadace Alfreda Badera podpořili Čeští kvakeři, z.s. 

Kvakerská komunita se rozhodla z grantu nadace Alfreda Badera podpořit projekt "Sudánec a Čech v dialogu o islámu, migraci a životě v Evropě", jehož cílovou skupinou jsou žáci, studenti a učitelé základních a středních škol. Jeho účastníci jsou ing. Hatim Saeed a dr. Ondřej Skovajsa. Poprvé se dialog uskuteční na ZŠ Svážní v Mostě, a to 22. ledna 2019. Máte-li zájem, aby akce proběhla i na Vaší škole, pište na oskovajsa@gmail.com.

Spustili jsme webové stránky Stezky míru a nenásilného odporu.